Ogrzewanie podłogowe – co trzeba o nim wiedzieć?

  0

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ciepło bijące od podłogi i rozchodzące się po całym domu – tak można w skrócie opisać funkcjonowanie ogrzewania podłogowego. Czuć je znacznie lepiej, niż to płynące z grzejników. Dlaczego? Powodem jest sama fizyka, zgodnie z którą ciepłe powietrze zmierza ku górze.

Nisko zawieszone nad podłogą grzejniki nie są w stanie zapewnić ciepła płynącego od samego poziomu nawierzchni – idzie ono w górę, a zasięgiem obejmuje poziom dolnej części grzejnika. Ogrzewanie podłogowe przebiega pod parkietem, dlatego obejmuje zasięgiem cały pion i rozprowadza ciepło równomiernie we wszystkich kierunkach. Choć rozgrzanie podłogi może zająć kilka godzin, ciepło utrzymywane jest jeszcze długo po tym, gdy kocioł przestaje pracować, a więc w dłuższej perspektywie mamy bardziej praktyczne rozwiązanie. Dzięki temu możemy zapomnieć o zajmowaniu ścian przez grzejniki, co daje dodatkową przestrzeń użytkową.

Kolejną zaletą ogrzewania tego typu jest możliwość zasilania go z kotła dowolnego rodzaju (czyli zarówno na paliwo stałe, jak i płynne). Minusem na szczęście tylko jednorazowym jest konieczność montażu, wiążąca się z koniecznością przebudowy podłogi. Najłatwiej mają osoby, których mieszkanie jest w trakcie powstawania, wówczas ogrzewanie może zostać ujęte w planie.

W przypadku pomieszczeń istniejących, trzeba otworzyć podłogę, aby umieścić w niej rury do ogrzewania podłogowego, a także rozdzielacze. Istnieją systemy ogrzewania do montażu na sucho oraz mokro. W obu przypadkach montaż polega na tym samym – umieszcza się rury w podkładzie podłogowym, który musi być perfekcyjnie wyrównany. Następnie kładzione są tam płyty izolacji termicznej (zazwyczaj wykonane z wełny mineralnej lub styropianu), mające grubość dopasowaną tak, aby ciepło swobodnie przenikało do pomieszczenia.

Należy przy tym pamiętać, że meble stawiane bezpośrednio na podłodze blokują emisję ciepła, dlatego rury do podłogówki powinny być poprowadzone tak, aby nie przebiegały pod nimi w przyszłości. Z tego względu ogrzewanie to nie jest polecane do pomieszczeń z dużą ilością mebli, a długi czas nagrzewania rur sprawia, że odradza się je w pomieszczeniach używanych tylko od czasu do czasu. Dobrze będą natomiast pasować do salonów, sypialni czy pokojów dziennych.

 

Ogrzewanie podłogowe - akcesoria do montażu

Ogrzewanie podłogowe może być zarówno elektryczne, jak i wodne. W pierwszym przypadku koszty są stosunkowo duże, zwłaszcza przy większych pomieszczeniach, co należy mieć na uwadze, decydując się na takie rozwiązanie.

Podstawa to idące od kotła rury – jednak nie układa się ich prosto, ale w formie pętlowej lub meandrowej. Do rur niezbędne są specjalne rozdzielacze do ogrzewania podłogowego, wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej. W zależności od potrzeb stosuje się trójdrożne, wieloobwodowe lub wyposażone w zawory do siłowników.

Na tym nie koniec. Podczas montażu potrzebne będą szafki podtynkowe i natynkowe do rozdzielaczyizolacje oraz rozmaite akcesoria do ogrzewania podłogowego (jak rozwijaki, peszele, spinki, itp.).

Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

Rozwiązanie to polecane jest przede wszystkim do mieszkań jednopoziomowych, a także domów, w których większość czasu domownicy spędzają się na parterze. W każdym przypadku zaletą jest jego montaż w przedpokoju – w okresach, gdy na zewnątrz pada deszcz lub jest wilgotno, pomoże w szybkim wysuszeniu butów, płaszczy i kurtek. Ogrzewanie tego typu jest ekonomiczne w domach cechujących się wysoką energooszczędnością i nie mających wysokich pomieszczeń. Nie jest natomiast zalecane w starym budownictwie.

Warto dodać, że ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie mieszane – stosuje się je w domach jednorodzinnych. W takiej sytuacji na parterze montowane jest ogrzewanie podłogowe, a na piętrze – tradycyjne. Dystrybucja wody odbywa się poprzez rozdzielacze z mieszaczami.

Podsumowując – ze względu na długie oddawanie ciepła, ogrzewanie podłogowe wychodzi taniej, choć różnicę poczuje się dopiero po kilku latach użytkowania. Ponadto należy pamiętać, że jest ono znacznie bardziej komfortowe dla samych mieszkańców, niż grzejniki. Dlatego jeśli ma być to trwała, długoletnia inwestycja – warto na nie postawić!

Zobacz produkty

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!