Kocioł gazowy – jak wybrać najlepszy?

  0

Kotły i piece gazowe – na co zwracać uwagę?

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu gwarantuje komfort przebywania w nim i wpływa na samopoczucie domowników. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić w swoim lokum ciepło. Kotły i piece gazowe cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością wszędzie tam, gdzie nie można podłączyć budynku do miejskiej ciepłowni. Jaki więc kocioł wybrać, jeśli planujesz taki typ ogrzewania?

W ostatnich latach odchodzi się od tradycyjnego ogrzewania węglem, stawiając na gaz. Jest to nie tylko proekologiczne, ale również wygodniejsze – nie musi się dbać o zapas węgla do palenia, nie poświęca się czasu na rozpalanie i dokładanie do pieca, ponadto nie jest potrzebna osobna kotłownia. Warto też mieć na uwadze fakt, że piec węglowy wymaga kilkunastu minut na rozgrzanie wody, a co za tym idzie – nagrzanie grzejników – natomiast przy gazie jest to dosłownie kilka chwil.

Jeśli chce się ogrzewać dom lub mieszkanie za pomocą gazu, należy zacząć od wybrania właściwego kotła. Zanim podejmie się decyzję o zakupie, należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Kotły i piece gazowe to szeroki wybór modeli, różniących się od siebie parametrami oraz możliwościami – dostępne są piece gazowe jednofunkcyjnepiece gazowe dwufunkcyjne, z zasobnikami i bez nich, wyposażone w sterowniki, mające różną efektywność grzewczą. Oto, co należy wiedzieć przed podjęciem wyboru właściwego pieca gazowego:
  • kotły gazowe jednofunkcyjne – w sprzedaży znajdują się trzy rodzaje takich modeli: przystosowane do propan-butanu, przystosowane do etanu oraz uniwersalne. W przypadku zakupu takiego kotła pierwszym kryterium wyboru jest rodzaj używanego gazu. Wszystkie piece jednofunkcyjne, niezależnie od tego, czy producent to Vaillant czy Bosch, są wyposażone w zbiornik gromadzący wodę użytkową. Sprawdzają się na każdym metrażu.
  • kotły gazowe dwufunkcyjne – w odróżnieniu od jednofunkcyjnych, ogrzewają wodę przepływowo, dzięki czemu zawsze masz pewność ciepłej wody w kranie. Przeznaczone są dla małych i średnich metraży, dlatego tego rodzaju piece gazowe Junkers czy Die Dietrich cieszą się popularnością w mniejszych domach i mieszkaniach.
  • moc grzewcza – jest to istotny parametr, obrazujący efektywność pracy kotła gazowego. Jednak przy oczekiwaniu efektów należy kierować się nie tylko metrażem ogrzewanych pomieszczeń, ale również mieć na uwadze izolację budynku, zapotrzebowanie na ciepłą wodę (dwie osoby wymagają jej mniej, niż np. 5-osobowa rodzina), a także uwzględnić wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wraz z uwzględnieniem zapotrzebowania szczytowego. Przeciętne mieszkanie (40-60 m2) powinno wyposażyć się w piec gazowy o mocy co najmniej 3,1 kW, większy metraż wymaga od 3,5 kW wzwyż.
  • zgodność z normami – dwie ustalone dla pieców gazowych normy są niezwykle istotne dla codziennego ich użytkowania. Normy te dotyczą: emisji spalin oraz szczelności. Teoretycznie w sprzedaży nie spotkamy pieców nie spełniających wyznaczonych norm, warto jednak przed wydaniem kilku-kilkunastu tysięcy złotych upewnić się, że wszystko jest pod tym względem w porządku.

Kotły gazowe – moc i funkcjonalność w parze

Skoro wiemy już, na jakie podstawowe różnice zwracać uwagę, czas na dodatkowe elementy. Piece do centralnego ogrzewania różnią się między sobą zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Na przykład model od De Dietrich jak Lumea 24/28 MI umożliwia modulację mocy w zakresie od 14 do 100% dzięki wbudowanemu palnikowi cylindrycznemu. Z kolei piec gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny producenta VAILLANT ECO TEC PRO VC 246/5-3 ma na wyposażeniu automatyczny odpowietrznik oraz trójdrogowy zawór przełączający, a także wyświetlacz LCD, pokazujący wszystkie parametry oraz naniesione zmiany za pomocą panelu sterowania.

Co wybrać? Przede wszystkim najbardziej praktyczne technologie dla specyfiki danego mieszkania/domu – dzięki temu użytkowanie pieca będzie bardziej wygodne.

Kolejna istotna sprawa to programator – ten dodatek umożliwia nastawienie czasu rozpoczęcia grzania kotła oraz automatyczne jego uruchamianie, gdy temperatura spadnie poniżej wyznaczonej. To bardzo wygodne rozwiązanie choćby w sytuacji, gdy wszyscy domownicy przebywają poza mieszkaniem przez część dnia, a gdy wracają, chcą, aby było w nim ciepło. Programator zadba o to, aby piec gazowy rozpoczął działanie we właściwym czasie, dzięki czemu wraca się do ciepłego mieszkania. Jeśli z kolei nie chcemy, aby temperatura spadała poniżej przyjemnego poziomu, wystarczy ustawić pożądaną – np. 23°C. Jeśli temperatura powietrza spadnie poniżej tej wartości, kocioł zacznie pracować i będzie działać dopóki powietrze znów nie zostanie ogrzane do tego stopnia.


O czym jeszcze należy pamiętać?

Kocioł gazowy Junkers, Vaillant czy Die Dietrich to podstawa, ale nie wszystko, co potrzeba, aby cieszyć się ciepłem w domu. Niezbędna jest podłączona do niego infrastruktura, w skład której wchodzą grzejniki, a także kominy przystosowane do gazu. W obu przypadkach posiadamy również szeroki wybór modeli. Dlatego można nabyć grzejniki płytowegrzejniki łazienkowe, a nawet ozdobne. W przypadku kominów oferowane są kominy gazowe atmosferyczne oraz kondensacyjne. Te pierwsze jednocześnie odprowadzają spaliny, jak i dostarczają z zewnątrz niezbędny do spalania tlen, te drugie - wytwarzają na całej długości odpowiedni ciąg, odprowadzający spaliny. Oba rodzaje przystosowane są do spalin powstałych z gazu, których temperatura jest znacznie większa, niż w przypadku paliw stałych (jak węgiel).

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór pieców, grzejników i kominów – dlatego z pewnością kupisz tutaj najlepszy piec gazowy do zapewnienia ciepła w swoim domu!

Zobacz produkty

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!