Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pompa ciepła – jak działa i ile kosztuje?

2022-12-28
Pompa ciepła – jak działa i ile kosztuje?

Pompy ciepła z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, są one bowiem ekonomicznym, efektywnym i ekologicznym rozwiązaniem, umożliwiającym ogrzanie domu oraz wody użytkowej. Co ważne, pompy ciepła mogą działać zarówno jako jedyne źródło ciepła, jak i uzupełniać już istniejące systemy grzewcze. Dowiedz się więcej na ich temat!

Co to jest pompa ciepła?

Zacznijmy od tego, co to jest pompa ciepła. Otóż jest to urządzenie grzewcze, wykorzystujące energię cieplną nagromadzoną w środowisku do ogrzania domu oraz wody użytkowej. Mowa tu o energii pochodzącej z gruntu, powietrza lub wody. Jest ona następnie kierowana do instalacji grzewczej, gdzie przy udziale prądu przekształcana jest w energię wykorzystywaną do ogrzewania. Warto w tym miejscu dodać, że pompa ciepła w 75% działa w oparciu o zasoby naturalne, a energię elektryczną do swojej pracy wykorzystuje tylko w 25%. Tak więc pompa ciepła nie tylko pozwala na ogrzanie domu i wody użytkowej, ale również przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła do ogrzania domu wytwarza obieg ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. W tym celu najpierw pobiera ciepło z gruntu, powietrza lub wody, a następnie transportuje je poprzez układ chłodniczy do domowej instalacji grzewczej, np. do systemu ogrzewania podłogowego czy też do grzejników. Wykorzystuje do tego procesy termodynamiczne, którym poddawany jest czynnik chłodniczy krążący w pompie.

Jak wspominaliśmy, choć działanie pompy ciepła opiera się przede wszystkim na źródłach naturalnych, to w celu napędu urządzenia wykorzystywana jest również energia elektryczna. W związku z tym świetnym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która wytwarza energię elektryczną dzięki wykorzystaniu promieni słonecznych, produkujących prąd stały.

Rodzaje pomp ciepła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na rynku znaleźć można wiele rozwiązań technicznych, jeśli chodzi o pompy ciepła. Wybór konkretnego powinien być uzależniony od możliwości technicznych, a także potrzeb energetycznych danego budynku. Za najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła uznaje się:

  • rozwiązania typu Monoblok oraz Split,

  • powietrzna pompa ciepła,

  • pompa ciepła gruntowa,

  • hybrydowa pompa ciepła,

  • gazowa pompa ciepła,

  • rewersyjna pompa ciepła.

Pompa ciepła do ogrzewania domu to zdecydowanie najbardziej korzystne pod względem ekonomicznym rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że niskie rachunki oraz wysoką wydajność urządzenia można uzyskać tylko wówczas, gdy pompa ciepła zostanie odpowiednio dopasowana do danej inwestycji. W związku z tym najlepszą decyzją jest powierzenie wykonania instalacji specjalistom, którzy posiadają niezbędną wiedzę w zakresie pomp ciepła. Uwzględniając funkcje, jakie ma pełnić pompa ciepła, a także możliwości i ograniczenia, wynikające ze specyfiki działki, pomoże on zdecydować, jaką pompę ciepła wybrać do domu.

Wybór konkretnych rodzajów pomp ciepła powinien być zawsze poprzedzony analizą potrzeb, a także indywidualnych oczekiwań klienta oraz szczegółowym audytem, który pozwoli uniknąć jakichkolwiek błędów.

Rozwiązania typu Monoblok oraz Split

Pompa ciepła Split zbudowana jest z dwóch modułów. Jeden z nich instaluje się na zewnątrz budynku, zaś drugi wewnątrz. Połączone są one ze sobą rurami chłodniczymi, którymi przepływa czynnik roboczy pompy ciepła. Z kolei pompa ciepła Monoblok składa się z jednego modułu, w którym odbywa się kompletny obieg chłodniczy pompy. Montowany jest on na zewnątrz budynku.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Szacuje się, że w przypadku klasycznego budownictwa zapotrzebowanie na prąd dla pompy ciepła na każde 100 m2 wynosi ok. 2000-3000 kWh. Nie jest to dokładna, lecz średnia wartość, stąd też dla każdego domu będzie ona nieco inna. W głównej mierze zależy bowiem od temperatury, jaka utrzymywana jest w budynku. Do wartości tej należy dodać także zużycie energii przez pompę ciepła do podgrzania wody użytkowej – jest to ok. 1000 kWh.

Jaka moc pompy ciepła do domu będzie odpowiednia?

By pompa ciepła pracowała wydajnie i skutecznie, niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej mocy grzewczej. Jaka moc pompy ciepła do domu będzie zatem najlepsza? Otóż należy dopasować ją w taki sposób, by była zbliżona do zapotrzebowania budynku na ciepło. Zapotrzebowanie to oblicza się zgodnie z normą PN-EN 14511 dla temperatury minimalnej obowiązującej w strefie klimatycznej, w której pompa ciepła będzie pracowała.

Zastanawiając się, jaka moc pompy ciepła będzie najlepsza, warto zwrócić uwagę także na współczynniki: COP, SCOP oraz SPF.

Wskaźnik COP (ang. Coefficient Of Performance) to najważniejszy parametr pracy pompy ciepła. Opisuje on proporcję między wyprowadzoną z urządzenia energią w cieple a doprowadzoną do niego energią elektryczną w określonych warunkach zewnętrznych. Wartość parametru COP jest zmienna. W zależności od temperatury źródła dolnego i górnego, może być wyższa lub niższa, jednak zawsze jest większa od 1.

Współczynnik SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance) jest to współczynnik sezonowy, który określa stosunek energii cieplnej potrzebnej do ogrzania budynku w trakcie sezonu grzewczego do energii elektrycznej zużytej przez pompę ciepła w tym okresie. Im wyższa wartość SCOP, tym większa jest oszczędność energii.

Parametr SPF (ang. Seasonal Performance Factor) określa rzeczywistą efektywność pracy instalacji. Uwzględnia zmiany temperatur zewnętrznych, a także zmienne zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową w warunkach rzeczywistych. Obliczając parametr SPF, uniknąć można błędów projektowych i montażowych.

pixel