Jak wybrać odpowiedni kocioł gazowy?

Do ogrzewania wody w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się kotły gazowe. Urządzenia pozwalają na szybkie podniesienie temperatury wody i nie wymagają wiele uwagi przy obsłudze. Mają jednak również swoje słabsze strony. Jaki kocioł wybrać i na jakie cechy musisz zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia?
Zastosowanie kotła gazowego
Kocioł gazowy to urządzenie, które wykorzystuje paliwo gazowe do ogrzewania wody użytkowej. Często nazywany jest także piecem łazienkowym z uwagi na jego popularną lokalizację. Zasada działania takich urządzeń jest bardzo prosta. Płomień na palnikach zapala się automatycznie po zwolnieniu kurka z ciepłą wodą w łazience czy kuchni. Płynąca z instalacji woda jest ogrzewana w sposób przepływowy, czyli pobiera energię cieplną, przepływając przez podgrzane rury wewnątrz urządzenia. W zależności od ustawień na piecu może osiągać wybraną temperaturę na wylocie.
Piece przepływowe są najpopularniejszymi urządzeniami do ogrzewania ciepłej wody. Mechanizm działania nie wymaga stosowania zbiorników na ciepłą wodę, co sprawdza się głównie w mniejszych łazienkach. Niestety system przepływowy może nie zapewnić odpowiedniej ilości ciepłej wody przy jednoczesnym korzystaniu z dwóch odbiorników. Pobierając wodę w kuchni i łazience, może być problem z jej temperaturą oraz ciśnieniem. Dlatego dobrze zastanów się przed zakupem urządzenia, żeby korzystanie z niego było komfortowe.
Moc urządzenia
Najważniejszym parametrem, na który zwracasz uwagę przy zakupie większości urządzeń, jest ich moc. Nie inaczej będzie w przypadku kotła gazowego. Ten parametr pozwala określić, jak poradzi sobie piec z podgrzewaniem większej ilości wody do wysokiej temperatury. Moc określana jest w kilowatach (kW), a dla kotłów łazienkowych ten parametr ma wartość od 17 do nawet 25 kW w mocnych urządzeniach.
Duża moc urządzenia pozwala na podgrzewanie wody do wysokiej temperatury i działa nawet przy większej ilości odbiorników. Tymczasem przy piecach łazienkowych dwufunkcyjnych, takich jak Gazowy kocioł kondensacyjny Junkers GC2200W 20/25C dwufunkcyjny istotny jest także zakres działania. Takie piece gazowe można wykorzystywać dodatkowo do ogrzewania pomieszczenia, wody w grzejniku czy ogrzewania podłogowego w łazience.
Dla utrzymania temperatury w sieci grzewczej nie będzie potrzebna praca na wysokiej mocy, tylko właśnie w niższych obszarach. Dlatego wybierając urządzenia dwufunkcyjne z myślą o ogrzewaniu, nie możesz zapomnieć o zakresie mocy. Wspomniany piec działa w przedziale mocy od 4,8 kW do 25 kW, co daje ogromne możliwości grzewcze.
Pozostałe parametry techniczne
Kolejne elementy, na które musisz zwrócić uwagę, mają związek z kosztami eksploatacji urządzenia. Duża moc urządzenie wcale nie musi iść w parze z wysokimi rachunkami za gaz. Dobrym rozwiązaniem są piece kondensacyjne, które lepiej spalają gaz. Nieco inna metoda działania w porównaniu do klasycznych kotłów z komorą otwartą pozwala na wygenerowanie oszczędności nawet do 30 %. O ekonomii pracy urządzenia świadczy też klasa efektywności energetycznej. W dobrych kotłach gazowych powinna być oznaczona literą A.
Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe straty lub zużywanie energii. Urządzenia działające w trybie czuwania, czyli z utrzymanym stale płomieniem na palniku, zużywają gaz. W tym wypadku wszystkie urządzenia, w których straty są poniżej 0,1 kW, można uznać za oszczędne. Zwróć też uwagę na straty energii elektrycznej potrzebną do sterowania.
Pozostając na chwilę przy sterowaniu, przy użytkowaniu istotny będzie przejrzysty panel. Wybierz urządzenie proste w obsłudze, które pozwoli Ci dokonać zmian w ustawieniach, nawet korzystając z wanny czy prysznica. Panel cyfrowy na obudowie powinien być intuicyjny, tak jak ma to miejsce w przypadku Junkers GC2200W. Urządzenie możesz też zintegrować z innymi panelami sterowania, co przyda się w sytuacji, kiedy połączysz ogrzewanie wody użytkowej z ogrzewaniem pomieszczenia.
Gabaryty i instalacja
Wygląd pieca gazowego, jego design czy kolorystyka nie mają wielkiego znaczenia i nie powinny mieć wpływu na wybór. Oczywiście dobrze jest, jeśli piec ma ładny klasyczny wygląd i uniwersalne kolory. Modny minimalistyczny design pieca Junkers GC2200W 20/25C może wzbudzić zainteresowanie, ale w małych łazienkach ważniejsza jest inna cecha zewnętrzna - rozmiar. Piec ma bardzo niewielkie wymiary jak na urządzenia o dużej mocy i wielu możliwościach zastosowania. Dzięki temu nie powinien sprawić żadnych problemów przy montażu i szukaniu dla niego odpowiedniego miejsca w łazience.
Do instalacji kotła gazowego konieczne jest wezwanie specjalistów, którzy dysponują uprawnieniami do tego typu prac. Jednak kotły o prostych konstrukcjach łatwiej będzie zamontować i prace przebiegną szybciej. W przypadku problemów z połączeniem kotła z kominem powietrzno-spalinowym wystarczy zamontować Adapter koncentryczny 80/125 do kotła JUNKERS. Dzięki temu jeden z największych problemów podczas montażu zostaje wyeliminowany.
W podsumowaniu można by napisać, że gazowy kocioł kondensacyjny Junkers GC2200W 20/25C dwufunkcyjny jest najlepszy, najbardziej ekonomiczny i dysponuje sporą mocą. Jednak nie chcemy wskazywać na ten wybór czy sugerować go. Przeglądając ofertę innych dostawców i pozostałe kotły sam dojdziesz do wniosku, że urządzenie warte jest Twojej uwagi.